pocycje w pokerze Texas Hold’em są jednym z najważniejszych czynników wpływających na strategię gry. Pozycja odnosi się do miejsca, w którym siedzisz w stosunku do rozdającego (dealera) i decyduje o tym, kiedy w danym rozdaniu przyjdzie Ci podejmować decyzje. Twoja pozycja zależy od tego gdzie znajduje się żeton rozdającego, tzw. Button. Button przesuwa się zgodnie ze wskazówkami zegara, co rozdanie. Pamiętaj, aby mieć go na oku i zawsze być świadomym swojej pozycji.
Gdy grasz jako ostatni, dokładnie już wiesz ilu graczy znajduje się w rozdaniu. kto limpował. który gracz podbił oraz za ile to zrobił. ilu graczy sprawdziło podbicie. ile obecnie znajduje się w puli.
Gracze siedzący po lewej stronie dealera (wczesna pozycja) muszą podejmować decyzje jako pierwsi, bez informacji o tym, co zamierzają zrobić pozostali uczestnicy gry. Tym samym są w najmniej korzystnej sytuacji. Z kolei gracze siedzący po prawej stronie dealera (późna pozycja) mają tę przewagę, że podejmują decyzje jako ostatni, mając już informacje o tym, jak zachowali się inni gracze.
Kluczowe aspekty gry z różnych pozycji
Pozycje przy stole pokerowym w Texas Hold’em można podzielić na kilka kategorii, zależnie od ich lokalizacji względem dealera. Oto one, zaczynając od najwcześniejszych pozycji, a kończąc na pozycjach późnych:
Blinds
- Small Blind/Mała Ciemna (SB): Pierwszy gracz po lewej stronie dealera. Wpłaca do puli obowiązkową stawkę w wysokości połowy dużej ciemnej przed rozdaniem kart.
- Big Blind/Duża Ciemna (BB): Drugi gracz po lewej stronie dealera. Wpłaca większą obowiązkową stawkę w wysokości jednej ciemnej.
Wczesne pozycje (Early Positions, EP)
- Under the Gun (UTG): gracza, który siedzi bezpośrednio po lewej stronie gracza na big blindzie. Jest to pierwszy gracz, który podejmuje decyzję przed flopem, a trzeci po flopie, zakładając, że gracze na small i big blindzie pozostali w rozdaniu. W grach z większą liczbą uczestników, można spotkać także pozycje UTG+1, UTG+2 itd., które również są zaliczane do wczesnych pozycji.
Środkowe pozycje (Middle Positions, MP)
- Middle Position (MP): Gracze siedzący po graczu UTG, zwykle dwóch lub trzech (w zależności od liczby graczy przy stole). Są to pozycje nieco mniej ryzykowne niż wczesne pozycje, ale nadal wymagające ostrożności, ponieważ wielu graczy podejmuje decyzje po nich.
Późne pozycje (Late Positions, LP)
- Hijack (HJ): Gracz siedzący na dwie pozycje przed buttonem (dealerem), ma większą swobodę w wyborze rąk do gry, dzięki lepszemu dostępowi do informacji o decyzjach innych graczy.
- Cutoff (CO): Gracz siedzący bezpośrednio przed buttonem, jest to jedna z najlepszych pozycji przy stole, umożliwiająca szeroki zakres rąk i agresywną grę.
Button (Dealer)
- Button (BTN) lub Dealer: Przysłowiowy rozdający to pozycja w rundzie licytacji, uznawana za najlepszą przy stole. Wyłącznie przed flopem Ciemne mogą wykonać ruch po rozdającym. Gracz na buttonie działa jako ostatni we wszystkich rundach licytacji po flopie, co daje mu największą przewagę informacyjną.
Kolejność działania
- Przed flopem: Akcja zaczyna się od gracza na pozycji UTG i przechodzi zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Gracze na pozycjach SB i BB są ostatnimi, którzy podejmują decyzję w tej rundzie.
- Po flopie: Pierwszy działa gracz, który pozostał w grze po pierwszej turze licytacji i znajduje się najbliżej po lewej stronie dealera. W praktyce oznacza to, że akcja zaczyna się od gracza na pozycji SB (jeśli jest jeszcze w grze), następnie BB, i tak dalej wokół stołu.
Zalety i wady poszczególnych pozycji
Omówmy teraz wady i zalety poszczególnych pozycji przy stole pokerowym. Każda z nich wpływa na strategię i decyzje, które musimy podejmować podczas gry.
Wczesna pozycja
Wczesna pozycja to najgorsze miejsce przy stole pokerowym. Nie tylko jesteś prawdopodobnie w złej pozycji po flopie, ale również nie otrzymujesz żadnej zniżki, aby wejść do puli. Ostatecznym rezultatem tej sytuacji jest to, że musisz grać z mniejszym zakresem otwarcia ze względu na nieodłączną trudność w osiągnięciu zysku z marginalnymi rękami.
Najwcześniejsza pozycja to gracz bezpośrednio po lewej stronie od dużej ciemnej. Tę pozycję określa się jako pozycję „under the gun” lub UTG. Ten gracz musi działać jako pierwszy przed flopem.
Nie może uledz pokusie grania „ładnymi” rękami, takimi jak małe pary na ręce, czy dopasowane kolory przy każdej okazji.
Środkowa pozycja
Jesteś w potencjalnie lepszej sytuacji niż wczesna pozycja. Na tych miejscach możesz zacząć rozgrywać szerszy zakres rąk. Jednak ten zakres nadal musi być utrzymany pod ścisłą kontrolą, ponieważ jest jeszcze co najmniej czterech innych graczy przed flopem.
Późna pozycja
Późna pozycja jest najbardziej zyskowna ze wszystkich miejsc przy stole pokerowym. Cutoff i button oferują nie tylko najlepszą potencjalną pozycję po flopie, ale także możliwość kradzieży blindów. Kradzież to działanie polegające na otwieraniu ekstremalnie słabych rąk z zamiarem wygrania ciemnych bez walki po flopie.
Kiedy otwierasz podbicie z pozycji dealera przeciwko dwóm graczom tight (Gracz “wąski” rozgrywa bardzo niewiele rąk, które są zazwyczaj bardzo silne), matematycznie opłacalnym jest zagranie dowolnych dwóch kart ze względu na stosunek ryzyka do nagrody (RR).
Nawet jeśli będziesz zmuszony grać postflop, twoja korzystna pozycja pozwoli ci wydobyć maksymalną wartość z silnych rąk i kontrolować wielkość puli ze słabszymi rękami.
Jak strategicznie wykorzystać pozycję podczas gry?
Wymienione powyżej zalety i wady jasno pokazują, że Twoja strategia przed flopem jest w dużym stopniu ograniczona przez pozycję, na której się znajdujesz. Jednak po flopie możesz wykorzystać przewagę pozycyjną, aby w znacznie większym stopniu zmaksymalizować zyski.
- Wiedząc, że większość swoich zysków osiągniesz przeciwko graczom na słabszych pozycjach, postaraj się zająć miejsce po ich lewej stronie. Dzięki temu w przypadku większości rąk będziesz miał nad nimi przewagę pozycyjną zarówno przed flopem, jak i po flopie.
- Gdy jesteś ostatnią osobą podejmującą decyzję, masz dostęp do pełnego zakresu informacji o rundzie. Na przykład, jeśli widzisz zakład i dwa sprawdzenia od graczy tight, posiadając niższą parę, możesz bezpiecznie spasować, mając świadomość, że prawdopodobnie nie masz najlepszej ręki.
- Posiadanie drawa (niekompletnego np. strita czy koloru) jest mniej zyskowne z pozycji wczesnej, ponieważ możesz być zmuszony do spasowania przed zobaczeniem kolejnych kart. Weź to pod uwagę, oceniając pot odds i implied odds.
Zachęcamy do skorzystania z naszego kompletnego zestawu tabel preflop, które pomogą Ci podejmować strategiczne decyzje od samego początku gry. Dzięki tym tabelom będziesz mógł lepiej oceniać siłę swoich kart i efektywnie reagować na ruchy przeciwników. Pobierz, wydrukuj i używaj ich, aby zawsze być o krok przed rywalami na stole pokerowym